Gminna Spółdzielnia
"Samopomoc Chłopska"
w Ropczycach

 

Aktualności

Chleb tradycyjny ropczycki TOP PRODUKTEM programu „Doceń polskie”

Sukces GS „Samopomoc Chłopska”, firma ponownie zdobyła certyfikat jakości „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT. Podczas XXIV atestacji żywności specjaliści z branży spożywczej wyróżnili chleb tego producenta. Certyfikacja miała miejsce w Sosnowcu, do audytu przystąpiło 75 firm z całej Polski. Prestiżowe znaki jakości otrzymały tylko wyróżniające się wyroby.

Przedsięwzięcie propagujące rodzimą żywność najwyższej jakości jest realizowane od 2011 roku i od tego czasu patronat honorowy nad atestacjami sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Audyt miał miejsce 26 kwietnia br. w Sosnowcu, tego dnia specjaliści z branży spożywczej ocenili w sumie ponad 200 wyrobów z oferty 75 producentów. Każdy z nich został indywidualnie sprawdzony, po czym otrzymał od wszystkich członków Loży Ekspertów punkty za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny. Za każdą z tych trzech cech można zdobyć noty w skali od 1 do 10.

Certyfikatem „Doceń polskie” premiowane są wyłącznie produkty, które uzyskają minimum 7,5 pkt, natomiast żywność z najwyższą możliwą liczbą punktów (10) jest honorowana także tytułem TOP PRODUKT.
Maksymalne noty od Loży Ekspertów otrzymał m.in. wypiek „Samopomocy Chłopskiej”. Spółdzielnia została nagrodzona certyfikatem jakości i tytułem TOP PRODUKT za Chleb tradycyjny ropczycki.

Wypiek wyróżniono ponownie: pierwszy raz laury programu „Doceń polskie” przyznano mu 2 lata temu. Ponowna ocena nagrodzonego produktu wynika z regulaminu programu. Certyfikaty jakości są nadawane na dwuletni okres. Po tym czasie producent zainteresowany dalszym korzystaniem ze znaku jakości może zgłosić nagrodzony wcześniej produkt do powtórnej oceny. Jeśli werdykt specjalistów z branży spożywczej jest ponownie pozytywny - jak w przypadku Spółdzielni z Ropczyc - firma w dalszym ciągu ma możliwość promowania żywności godłem „Doceń polskie”.

Tytuł TOP PRODUKT jest zarezerwowany dla artykułów spożywczych najwyższej jakości, które zostały pozytywnie ocenione przez specjalistów z branży spożywczej. Tak jak certyfikat „Doceń polskie”, jest nadawany za konkretny produkt, a nie całokształt działalności firmy. To wartościowa wskazówka dla konsumentów poszukujących dobrej, polskiej żywności. Rekomendacjom ekspertów można zaufać - podkreśla Marek Bielski, twórca Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”.

Loży Ekspertów oceniającej produkty biorące udział w audycie przewodniczy Mirek Drewniak, gastronom, mistrz kuchni, współzałożyciel i członek Fundacji Klubu Szefów Kuchni.

 

Smaczne bo Podkarpackie

Wiedzie prym na świątecznych stołach, jest nieodłącznym elementem menu imprez okolicznościowych i towarzyskich, pod względem popularności to jeden z lepiej pamiętanych smaków dzieciństwa. O jakim daniu mowa? Chodzi o sałatkę jarzynową, bezdyskusyjną królową sałat w naszym kraju. To jeden z najbardziej znanych polskich przysmaków, pyszny dodatek do kanapek, wybornie smakujący również "solo". Dzięki bogatej mieszance warzyw, jako potrawa jest zdrowa, pożywna i sycąca. Do jej zalet zaliczyć można łatwość oraz szybkość przyrządzania, dość niski koszt składników oraz ich wszechobecność, dostępność na sklepowych i rynkowych półkach.
Dla całych pokoleń jest symbolem klimatu Świąt. Nie wyobrażamy sobie wielkanocnych śniadań, wigilijnej kolacji, weselnego przyjęcia bądź urodzinowej fety bez salaterek wypełnionych mieszanką pokrojonych, zmieszanych z majonezem i przyprawami warzyw. 
Większość z nas zna przepis na sałatkę jarzynową, ponieważ jej obecność w polskiej kuchni wydaje się oczywista i niemal odwieczna. Sałatka jarzynowa stanowi element określonej kultury kulinarnej, kojarzy się z ciepłą, domową atmosferą i beztroskim okresem dzieciństwa. Popularność „jarzynowej” eksplodowała w PRL-u, można ją było zjeść prawie w każdym barze i restauracji, przyrządzano ją też często w rodzinnych kuchniach– bazowała na łatwo dostępnych, dość tanich ingredientach. Różnice w przyrządzaniu dotyczą zazwyczaj tego, czego konkretnie użyjemy – jakich składników, oraz proporcji przypraw, majonezu, śmietany i musztardy.

To właśnie Sałatka jarzynowa – produkt spożywczy Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Ropczycach, została uhonorowana certyfikatem Programu „Smaczne bo Podkarpackie” w 2016 roku. Zaszczytne wyróżnienie wytworzonego na Podkarpaciu produktu przyznali członkowie Kapituły ze względu na jego jakość, unikalne walory smakowe, zapachowe, popularność oraz spełnienie szeregu wymogów sanitarnych, handlowych i zdrowotnych. Tradycyjny, znakomity smak Sałatki jarzynowej z Ropczyc, kolor, konsystencja, odpowiedni dobór oraz proporcja składników zadecydowały o jej sukcesie. Jest jednym z najsmaczniejszych, najlepszych produktów bogatej oferty asortymentu wytwórczego Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Ropczycach. Najwierniejsi sympatycy Sałatki jarzynowej są zdania, że jest ona prawdziwym hitem Spółdzielni, nie są w stanie osiągnąć takiego efektu, przygotowując danie we własnych kuchniach.
Sałatka jarzynowa dostępna jest w Restauracji Słonecznej w Ropczycach i na terenie lokalnych placówek handlowych (sklepy Sam).

Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" w Ropczycach powstała w lipcu 1946 roku, działalność gospodarczą prowadzi w powiecie ropczycko – sędziszowskim poprzez piekarnię, sieć sklepów, hurtownię i restaurację. Ropczycka Spółdzielnia ma powody do dumy, satysfakcji i poczucia spełnienia, bowiem jest laureatem wielu prestiżowych nagród, wyróżnień, dyplomów oraz statuetek.

Nam jest szczególnie miło, bowiem po raz kolejny certyfikowano markowy, wysokojakościowy, wyborny produkt spożywczy Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Ropczycach. W 2005 r. (wówczas „Smaczne bo Podkarpackie” było Plebiscytem) wyróżnienie Kapituły i Organizatorów otrzymał Chleb zwykły mieszany, zaś w latach 2013, 2014 i 2015 przyznano certyfikaty następującym artykułom spożywczym:
- Chleb tradycyjny ropczycki (2013 r.)
- Ciasteczka bankietowe i Mix Pierogów (2014 r.)
- Chleb żytni i Krokiety z kapustą (2015 r.)

Zaszczytne certyfikaty są potwierdzeniem nie tylko najlepszej, wybitnej jakości produktu, są też przykładem doświadczenia, zaangażowania oraz pasji wytwórczej całego przedsiębiorstwa. Rekomendowanie tego typu wyrobów znacząco wpływa na promocję województwa podkarpackiego, ponieważ nasza regionalna żywność jest zdrowa, smaczna i produkowana w sposób ekologiczny. Zdecydowanie mamy czym się pochwalić na polskiej oraz międzynarodowej arenie.

 

Nowa odsłona restauracji "Słoneczna"

Polska kuchnia w wersji tradycyjnej oraz z nutą nowoczesności doprawiona 40-letnim doświadczeniem...a to wszystko w nowej odsłonie miejsca, które kojarzy każdy mieszkaniec Ropczyc!

Organizujemy wesela do 100 osób, chrzciny, komunie, jubileusze, stypy, imprezy okolicznościowe.

Zapraszamy do śledzenia naszego facebooka, rezerwacji przez telefon 17-221-82-10 lub e-mailem restauracja.sloneczna1@gmail.com

Serdecznie zapraszamy!